Sevmek ne güzel bir duygu. Sevilmekle taçlanırsa daha da güzel. Nefes gibi. Nefesi almak vermeden mümkün mü? Mümkün ise de kalıcı mı? Nasıl nefes alınır verilirken bir ahenk içinde ve birbirini besliyorsa, sevgi de öyle olmalı. Birinin durması, doğru işlememesi durumunda tüm sistem çöküyor. Hani sevgi beslenirse çoğalarak devam eder deriz ve biliriz ya, işte öyle bir şey.

Bir çoğumuz sevgiyi farklı tanımlıyor farklı şekilde yorumluyoruz. Çoğunlukla ihtiyaçlarımız, egolarımız, hırslarımız çerçevesinde gelişiyor sevgi. Yalın değil, temiz değil. Dolayısıyla kalıcı değil. Sevdiğiniz ve sizi sevdiğinize emin olduğunuz, bunu yanınızdakinin halleriyle, nefesinin kesilişiyle, bakışıyla defalarca gördüğünüz hissettiğiniz kişi bir nimet gibi görünse de acaba bu sevgi hangi değerlerle ilişkili? Sevgi, değerleri olmayan birinden geliyorsa neye yarar? Sevgi eğer güven değeriyle beslenir, sadâkate eş olur, ahlâkla bir olur ise sağlıklıdır. Devamında destek, paylaşım aile hepsi sağlıkla gelir. Yoksa da işte pek çoğumuzun yaşadığı gibi alışkanlık çerçevesinde belki de arka plandaki hesaplarla ağır aksak ilerler ilişkiler.

Vallahi ne yalan söyleyeyim, o kadar sevgisiz kalmışız bırakılmışız ki, kısa dönemli değerlerden kopuk aşkları yaşamayın demek de pek haksızca gibi. Ama ben kendi adıma değerleri olmayan insanların benden uzak olması dileğiyle böyle aşklardan mahrum kalmayı göze alıyorum gibi. Tabi önce sevmek ve sevmeyi bırakmamak her şeyin anahtarı. Ama koşulsuz sevmek, beklentisiz sevmek…tabi ki dikkatli bilinçli sevmek…sana değer veren değerleri olan insanları sevmek…

Sevgiyle kalın…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s