Ben akademisyenim, öğrencilerim var yani. Öğretiyorum. Elimden geldiğince, bilgimi, deneyimleri katarak dikkatle özenle insan yetiştiriyorum. Bunun yanı sıra iki tane erkek çocuğumu yetiştirmeye çalışıyorum. Sınıfta kendimi başarılı görüyorum doğrusu, konu ve süre kısıtlı, dolayısıyla bilgi ve duygu düzeyinde öğrencilerime ulaşabiliyorum, fakat evde… kendimi ne kadar başarısız hissediyorum anlatamam.

İletişimde sınıfta kalıyorum, ne yapacağımı bilmediğim ve dolayısıyla yanlış yaptığım o kadar çok şey var ki. Tabi bir de ‘40’ tan sonra annene benzemek durumu var. Gençken annemizde sevmediğimiz ‘çocuğuma asla böyle söylemeyeceğim ve yapmayacağım’ diye ifadelerimiz var. Sonra bir bakmışsın ki kendi çocuğunla sürtüşürken ağızdan aynı kelimeler cümleler çıkarken beynin arkasından sanki bir el çıkarcasına o sözleri tutmaya çalışması durumları. Ağızdan çıkan söz arkadan sözü tutak için uzanan farazi elden çok daha hızlı tabi. Pişmanlık hat safhada ama yapacak bir şey yok, sen annen olmuşsun, nokta. İletişimi doğru yapmak adına ne gereksiz şeyler yaptım. Şimdi doğru yolu buldum. Sonunda çok iyi bir psikolog buldum bana iletişimde yol gösteren. Onun öğretilerini ve deneyimleri zamanla paylaşacağım. Şimdilik bu kadarla yetinin diyeceğim ama bu kadar dediğim bir dünya!

Ders no 1: Olumlu sözle başla olumlu ifade ile bitir. Ders no 2: suçladığı zaman hemen savunmaya geçme, kabule geç. Ders no 3: duygularını tanı ve önemli olduğunu kabullen. Ders no 4: hem sözel hem bedensel dinle ve dinlerken fiziksel ve mental orada ol. Ders no 5: Nasıl hissettiğiyle ilgili soru sor, duyguyu netleştir. Ders no 6: Az konuş, herşeyi açıklamaya çalışma, dinle.

En zor uygulamam altıncısı oldu sanırım!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s