Akıl dışı olaylar olduğu zaman ve haksızlıklarla dolu bir dünyada yaşadığımız suratımıza tokat gibi vurduğunda donar kalır susarım. Hemen çıkmaz öfke içimden. Biraz orada durur yer beni içten. Herkesin gösterdiği gösterebildiği tepkiyi alkışlarım onaylarım, bazılarının samimi olduklarından şüphe duysam bile sesleri iyidir derim, çok gereklidir. Bu sefer haykıramadığım tepkiyi yazılara dökebilir miyim diyorum…çok zor… yazacaklarımla hissettiklerimin aynı oranda olmayacağı kesin. Herşey bir yana, konu çocuklarım çocuklarımız, masumlarımız, geleceğimiz ise…

Aslında insanlar korkunç suçlar işleyebilecek varlıklar. Medeniyet bu suç işleme davranışını yok eder mi? Aslında sadece saldırganlığı engeller, şiddeti engeller, davranışı baskılar ama yok etmez.  Çünkü ahlaksız davranışlar bir şekilde gerekçelendirilir. İşte o zaman insanların bu davranışları, yani çoğumuzun insan olmayan dediği davranışları kabule geçmeye başlarız. Çocuk istismarı karşısında olan pek çok kişi bu ahlaki hilelere inanarak istismarın kabulüne geçer. Bir şekilde istismar ettiğini insan olarak görmez. O bir ‘hayvan’dır, ‘haşarat’tır, ‘günah’tır, kışkırtmıştır. Yani bu tanımlarla, istismar ettiğine insan dışı bir tanım getirir.

En basit haliyle, ötekileştirdiklerimiz, inanç yönünden, siyasi yönden, kurban-suçlama yöntemleriyle (‘senin yüzünden’, ‘sen sebep oldun’) istismar ettiklerimiz artık kanıksanmış durumlar. Faile, asıl yanlış yapana odaklanmamız gerekirken, hafiflettiğimiz istismarlar…Ama çocuklarımız, hangi gerekçeyle hangi ahlaki bozuklukla istismar ediliyor katlediliyor? Şimdi faile odaklandık alkışlıyorum, fakat artık bir faile bir olaya odaklanmak, cezalandırmak ve sonra unutmak yerine, bir sonrakinin olmaması adına, bu olayların neden arttığına ve medeniyette neler kaybettiğimize odaklanmanın zamanıdır.

Çocuklarımız zarar görmesin, bizim günahlarımızı çekmesin, öldürülmesin…

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s