On üçüncü yazıma gelince şöyle bir durdum. Sanki kırılma noktası gibi düşündüm nedense. Oysa pek de batıl inançlarım yoktur. Amerikalı arkadaşlarda önemli bir konuydu. Ben ise bu konuyu sürekli algıda seçicilik olarak değerlendirmiştim.

Hani bir yere gittiğinizde hemen fark ettiğiniz durumlar vardır ya…mesela ilk defa bir X marka beyaz araba görmüşsünüzdür ve çok beğenmişsinizdir. Bu duygu oluştuktan sonra yolda giderken hep beyaz X marka araba görürsünüz. “A ne çok varmış meğerse” dersiniz, en basit haliyle anlatılırsa bu algıda seçiciliktir. Kaygı, korku, öfke gibi, kültürel farklılıklar gibi, içsel durumlarınız söz konusu olduğunda…ve bu durumlarınız toplumsal ve fiziksel dış etmenlerle cilalandığında; çevredeki tuhaflıklar, ekonomik kaygılar, ani değişiklikler, çevreyle zıt durumlar gibi…algıda seçicilik oluşur.

Bir araştırayım dedim onüç sayısı farklı kültürlerde nasıl algılanıyor diye. Kültürlerden ziyade dinlerde tanımlarını buldum. Sünni İslamda bir şey ifade etmezken, Şii İslamda, Katoliklerde, Musevilikte anlamı var mesela. Uğursuz olaylarla bağdaştırılan bir durum söz konusu bir de…’Son akşam yemeği’, bir yıldaki kaç dolunay olduğuyla da bağlantı büyük. İlgimi en çok çeken de eski kültürlerde onüç sayısının ‘kadınlık’ı temsil ettiğini iddia eden bir yazı oldu. Bu durumda biz kadınların 13 sayısını sevmemiz gerekmez mi? Asıl erkeklerin sevmesi gerekmez mi, bir elmanın diğer yarısı isek. İtalya bunu keşfetmiş olmalı ki onüç sayısını uğurlu, şanslı sayı olarak sayıyor.

İşin gırgırı bir yana, algıda seçicilik önemli bir kavram. İyiye de dönüşebilir, kötüye de. Farkındalık burada anahtar kelime.

Yazılarımın devamı gelirse farkındalığım var ve algım iyiye dönüştü diyebilir miyim kendi adıma?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s