Bir arkadaşım paylaşmış…’Duygusuz nesille karşı karşıyayız!…’ diye. Çok uzun bir yazı, yeni neslin öfkesi, tepkileri, eylemleri ifade edilmiş. Okudum, okudukça rahatsız oldum bu tespitten…yazamadan duramadım peşine 🙂

‘Oysa öfke, korku, …bunlar duygu değil mi? Âlâsı var her bireyde! Artan öfke, artan korkuyla karşı karşıyayız yıllardır. Bu duygular artarken, mutluluk, sevgi yoksunu olmaktan da alıkoyamıyoruz kendimizi. Peki sorun ne?’

Arkadaş cevap verdi, “Tabi ki duygusuzluk” diye, “öfke bir duygu kabul, ama bilgisayarı bozulduğunda, interneti koptuğunda öfkelenip çıldıran neslimizin bir şehit verdiğimizde tepkisiz kalmasını duygusuzluk olarak nitelendiriyorum.”

Ben katılmıyorum. Bu nesil bizden farklı duygular mı besliyor? Bizim nesil de bisikleti kırılınca kolu kopmuş gibi üzülür tepki verirdi. Aleni değil belki biraz da içimizde, eğer bastırılanlardan isek. Evet şehidimize de üzülürdük, belki daha da fazla. Yeni nesilde değişen ne oldu? Duygular mı, duyguların ifadesi mi, yoksa değerler mi?

Duygu dediğimiz şey hepimizde var olan bir olgu. Duyguların ifadesi davranış şekli. Ama asıl değerler….Değerler sonradan kazanılır. Aileden başlar, yaşadığınız toplumdaki değerlerle taçlandırılır. Aile doğru değerleri öğretse de, toplum bir şekilde bunu desteklemezse, değerler kaybolmaya başlar. Bunların yok olmaya başladığı toplumlarda, kişilerin de davranışlarında değişiklik görmek kaçınılmazdır.

Bireylerin davranışları her şekilde bu değerler tarafından yönlendirilir. Çocukların doğruları öğrenmesi, toplum ve o toplumun insanları tarafından kabul edilebilir olduğunu öğrenmesi için biz büyüklerin yardımına ihtiyacı vardır. Biz burada sorumsuz bir şekilde sınıfta kalıp sonra çocukları ‘duygusuz’ olarak değerlendiriyorsak, çok acımasızca davranıyoruz.

İşte size onbeş değer: Güven, yaratıcılık, denge, mutluluk, dürüstlük, hakkaniyet, iyimserlik, barış, saygı, sorumluluk, öz-güven, onur, başarı, sadakat, inanç. Bunların kaç tanesini başarıyla çocuklarına öğreten aileler var, hadi hepsi (!) diyelim, kaçı sürdürülebilir oluyor toplum içerisinde? Veya neden öğretilen değerlerin Türkiye sınırlarında uygulama şekli ile avrupa sınırları içerisindeki uygulama şekli kişilerce değişiyor. (laf Almancı arkadaşlara gitti sanki…özür!…oysa avrupalıların türkiye sınırları içindeki davranışları tartışılmalı)

Uzun lafın kısası…duygusuz bir nesil değil, değerlerden yoksun bir nesil karşımızda. Tespiti doğru yapmazsak çözümü sağlayamayız. Tabi çözüm istiyorsak.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s