Gitmek mi, kalmak mı…işte bütün mesele bu.

Çocukken arkadaşlarımızla sokakta oynarken dışlandığımızda, sevgilimizle şiddetli tartıştığımızda, evliliğimizin çıkmaza girdiğini düşündüğümüz durumlarda, iş yerindeki patron tutumunda, ya da ortaklıklarda güven sorunu oluştuğunda hep bu ikilemi yaşarız.

Aslında hayat bu soruya cevap vermekten ibaret belki de. Nedense hep kalana güçlü, gidene zayıf, kolaya kaçan damgasını vuruveririz. Neden? Çünkü ‘kalan’ savaş veriyordur, önüne pozitif sonuçlar için ihtimaller koyuyordur. Sabrediyordur, anlayış gösteriyor, çözümler arıyor, zaman tanıyordur. ‘Giden’ ise bu fırsatları tepmiştir. O savaşı verecek gücü, belki de isteği yoktur.

Oysa sana sunulan seçeneklerle bağlantılıdır kararlar. Ne kaldığın için üstün ne gittiğin için eziksindir. Ne kadar özgürsen o kadar gitmeye yönelik karar verebilirken, ne kadar bağlantıların varsa o kadar zorlanırsın kararlarında. Sana ait olmaktan ziyade muhakemeye aittir kararlar.

Beyin öyle bir kas ki, senden önce senin kazançlarını kayıplarını bir teraziye koyar, tartar ve sana ona göre karar verdirtir. Belki de hiç ‘keşke’lere gerek yoktur. Ne kaldığın için kendine kızmalısındır ne de gittiğin için pişman olmalı. Zaten o gün o kafayla değerlendirmeni en iyi şekilde yapmışsındır. Ve o an için doğrusu odur.

Çocukken öğretmenimize kızarız, belki yerin dibine geçiriliriz ama gidemeyiz…kalırız, çünkü başka seçeneğimiz yoktur. Arkadaşlarımıza kızdığımızda ise gitmek kolaydır, çünkü başka arkadaşlar başka seçenekler vardır. Ortaklıktan çıkarken genelde kayıplar büyüktür ve seçenekler olsa da, dostluklar gibi, sonuna kadar anlaşma yoluna gideriz. Evlilikler de buna benzer, onlar da bir anlaşmadır, güven üzerine kuruludur. Azaldığında güveni artırmak için yollar deneriz, yok olduğunda ise çaresiz kabule geçeriz. Kabullenmenin faturası da maddi ve manevidir. Maddiyatta fatura ödenir bir şekilde ama maneviyatta fatura ağırdır.

Özetinde gitmek gitmemek değildir karar, her türlü faturayı ödemekte göze alınan zorluklardır karar konusu.

Karar verilir ok yaydan çıkar. Şanslıysan o faturalar ödenirken desteklenirsin yokuş aşağı bir yol izlersin, şansızsan tek başına göğüs gerer, yüzünde bir gülümseme sebatla yokuş yukarı tırmanırsın. Her yolun ne kısmetler getireceği meçhul, hedefe doğru devam edersin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s