Hadsizlik nedir? Türk Dil Kurumu tanımına göre ‘önünü ardını hesap etmeyen, hadsiz, hesapsız, ölçüsüz olan’. Ben sanırım bu kavramı daha çok basitçe ‘sınırını bilmeyen’ olarak tanımlıyorum.

Özel yaşamımızda çok karşılaştığımız, sınırlarımızı zorlayan eşler, çocuklar, anneler… hatta günlük hayatımızda, sokakta, alışverişte, trafikte her gün karşılaştığımız bir durum değil midir sizce?

Günlük hayattakiler kısa hafıza etkisiyle yaşamımızda iz bırakmıyor. Özel yaşantı derseniz terbiye, saygı ve öğreti çerçevesinde bıkmadan usanmadan cebelleştiğimiz ve umutlu olup sevgiyle karışık çaba gösterdiğimiz bir alan. Peki ya iş hayatında?…ortak proje yaptığımız haddini bilmez arkadaşlarla başa çıkmak nasıl mümkün? Siz hadsiz insanlarla gerek özel hayatta gerek profesyonel hayatta nasıl başa çıkıyorsunuz? Yazdıkça düşünüyorum, bence mutluluk kadar herkese göre değişen bir kavramdan ziyade, farklı tanımlamamızdaki sebep farklı tepkilerimizle bağlantılı. Yani, bence kendi tahammül noktamıza ve o kişinin kim olduğuyla alakalı oluyor tepkilerimiz.

Ama bir tık ötesi var: Bir şekilde profesyonellik çerçevesinde aldığımız eğitimler ve yaşam tecrübeleriyle idare ettiğimiz bu durumların özel hayatımıza taşınma durumu!..İşte en zoru da bunun olmamasını başarmak…Tahammülsüzlüğümün ve hani şu ‘cool olma’ durumumu kaybettiğim nadir anlar hadsiz insanlarla uğraşırken oluyor. Sonrasında bu olumsuzlukları eve taşımamanın yöntemini öğrenmek bence çok değerli.

Yine döndük dolaştık ‘farkındalık’ kavramına geldik mi?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s