Araştırmalara göre bir nöronun yeni bir bağlantı kurma süresi 21 günmüş. Dolayısıyla 21 gün tekrarlanan davranışlar alışkanlık haline gelebiliyormuş. Yani 21 gün boyunca her gün sabah 6 da kalkarsanız, 21 gün sonunda otomatik olarak o saatte uyanıyormuşsunuz.

Peki elde ettiğimiz bu alışkanlıkları kaybetmek için de 21 gün tersini mi yapmalıyız acaba?

Tabi biz Türkler için 40 gün daha anlamlıdır belki de. Doğumdan ölüme pek çok gelenek 40 gün için tekrarlanır. Hatta atasözümüz de var: ‘Birine 40 gün ne dersen o olur’ , yani deli de deli olur, akıllı de akıllı olur, 21 değil 40 gün için geçerli bir atasözü.

Merak ediyorum tüketebilmek için var olan bilgileri köpürterek, şekilden şekile sokarak nereye kadar gideriz acaba? Mesela kişisel gelişimciler kapmış bu bilgiyi, şu olumlama bu olumlama, ‘aman 21 gün aralıksız her gün inanarak tekrar’ falan derken bir yere gidiyoruz ama nereye, belki başladığımız yere…çember içinde turlamaca.

Biz kadınlar değil 21 gün, belki 21 ay, belki 21 yıl boyunca öz güvenimizi öyle gömmüşüz, gömdürmüşüz ki, bunu 21 günde olumlamalarla nasıl çıkarırız bilemedim. Okusalar ukala sayılan, okumasalar cahil telakki edilen, konuşsalar susturulan, giyinseler karışılan, giyinmeseler maazallah, kız olarak sevilmemiş, eş olarak eşitlik verilmemiş, anne olarak kıymet bilinmemiş, kadın formunda bir yere konamamış ne yapsalar hatalı olanlar…Zamanla kendilerini, değerlerini kaybetmişler sosyal medyalarda aramışlar. Başkalarının hayatlarını kendi hayatlarıyla karıştırmışlar. Oralarda kendilerini bulamayacaklarını anlayanlar kişisel gelişim kitaplarına sarmış. Okuyarak bir yere varamayanlar hap şeklinde kişisel gelişim dersleri almış, yarım gün içinde sertifika alarak ‘kendisine’ ulaştığını sanmış.

21 gün yeni alışkanlıklar edinebilmek için bilimsel bir kanıt dahi olsa, eski alışkanlıklarının tersini gerçekleştirmek için ne kadar bilimseldir, sorarım bilim insanlarına. Şartlar değişmeden, çevre, inançlar değişmeden kendini tekrar bulmaya, gidişata başkaldırmaya yeltenen kadınları da yürekten alkışlarım. Var olduğu ortamda, duruma göre bir gün, duruma göre yıllar alacak geri dönüşüm ve yeniden doğuş için tek reçete vardır aslında. Kendine inan, kendine güven, kendini sev. Ki başkasına inanabilesin güvenebilesin ve sevebilesin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s