Sıkıntı ne anlamadım. Terazinin dengesizliği mi?

Bir yardımcı çalışanım var(dı) ki sormayın…zıpkın! Beş saatlik işi iki saatte, hakkıyla, beceriyle tamamlayan, işten kaçmayan, homurdanmayan, enerjik, pozitif. Hani komşulara pek de övmediğim nazarlık. Biz kadınlar için bulunmaz nimet.

Tabi bu özelliklerin ‘anti’si olmaz olur mu? Olur, olur tabi ki…Ama bu ‘anti’ özellikler kişilikte ortaya çıkınca, pervasızlık, öfke kontrolsüzlüğü, serbestlik gibi,  zorlukları da bir hayli oluyor. Peki kazanımlarım karşılığı bana ne düşer, anlayış, sabır ve görmemezlikten gelme. Çünkü, hani eskilerin ‘elli ayaklı’ dediklerinden. Mumla arasam bulamam. O zaman özgür de bırakacaksın. Bunaldı mı çıkacak, istedi mi vereceksin…terazi bu ya, dengeleyeceksin.

İyi de sorun ne o zaman? Sorun hadsizlikte. Evine girenle yaptığın kontratta. Mükemmel bir iş bile yapılsa, saygısında, terbiyesinde. İşte bunlar olmayınca YOL VER GİTSİN! Nitekim yol verdim, iş başlangıcı arifesinde, çocuğun okulunun başladığı gün. Zor oldu rahatlığımı düşündüğümde. Ama işi kendim yaparım, yine de bu saygısızlığa boyun eğmem, minnet etmem edasıyla kibarca verdiğim yolda huzur buldum ne yalan. Uzatmamak bunun anahtarı idi.

Anlaşılan hiç fark yok karı, koca, çalışan, anne, baba!…kim girerse evimize, yaptığımız anlaşmalar yaşamın karar merkezi. Bu anlaşmalara uyulmadığında, ihtiyaçlarımızla bağıntılı korkularımız yüzünden eğer zamanında, yerinde ve aklıselim karar almazsak kendimize ve karşımızdakine zarar veriyoruz aslında.

Kendimi daha çok sevmeye başladığımdan ve öne koyduğumdan beri bu tarz engellerim azaldı. Prensiplerime, iyiye, doğruya, saygıya, ahlaka uymayanlara yol veriyorum gitsin! Huzur gelsin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s