Termodinamik kanunlarıyla aşk ve ilişki anlatan bir film izledim dün akşam: The Laws of Thermodynamics (2018) (orijinali: Las leyes de la termodinámica)

Romantik komedi alanında biraz çocuksu ve öğretici, belki de bazılarımıza sıkıcı gelebilecek bir film. Fakat ben çok beğendim. İçinde Einstein, Galileo teorileri ile bilimsel bir yaklaşım ve perspektif sunuyor ilişkilere öz güven problemlerine ve dengesizliklere. İkinci termodinamik kanunu ile de çok soru bırakıyor akılda. Kolayca izlenecek bir film olmaktan çıkıyor, anlamak için biraz düşünme ve bağdaştırma gerekiyor izlediğin komik sahnelerle fizik kanunlarını. Çerez niyetine olmaz yani ama ben oldukça eğlenceli ve doyurucu buldum. Güzel bir akşam geçirdim kendimle ve filmimle.

Hep konuşuyoruz ya ilişkiler üzerine, hep arıyoruz aşkı, bulunca da kaybetmenin yollarına doğru ilerliyoruz. Aslında bunun fizik kanunlarıyla birebir anlatılması heyecanlandırıcı mı, korkutucu mu bilemedim!

İkinci kanun şunu söylüyor: Enerji bir formdan diğerine dönüşürken, bir miktarı daima istediğimizden farklı bir forma dönüşür: Entropi. (Aşkı bulduğunuzda enerjinizdeki dönüşümü ve kontrolsüz sonuçlarını düşünün.) Ya da başka bir ifadeyle, evrende kendiliğinden gerçekleşen bir sürecin enerjisi daima sürecin gerçekleştiği yerden evrene doğru yayılma eğilimi gösteriyor. Yani aşkı bulmak çok mümkün ama bulunca onu kaybetmeye de doğru sizi yönlendiriyor. Beklenen şeylerden ziyade beklenmedik şeylerin oluşması için bizim ve evrenin oluşturduğu süreçler aslında belki de bize hep aynı mesajı veriyor: AKIŞA BIRAK…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s