Serendipity tesadüfi olayların ve gelişmelerin mutlu ve faydalı sonuçlara dönüşmesini ifade eden İngilizce bir kelime. Ve benim en sevdiğim romantik filmlerden biri…İzlemenizi şiddetle tavsiye ederim…yüzünüzde gülümseme eksik olmaz o dakikalarda…aşkın iki insan arasındaki (neredeyse fiziksel gözle görülür bir şey gibi) akışını, umudu, kaderi, heyecanı naif şekilde anlatan bir romantik komedi. Hepimize o kadar yakın, ama çabuk tüketen ve değerlerin yok olmaya yüz tuttuğu çağımıza biraz uzak…izlemeden anlatılamaz.

Nereden çağrışım yaptı derseniz, yazılarımdaki tesadüfi durumlardan…bir de laf aramızda tatlı bir tesadüften…aslında çoğumuz özümüzden kültürümüzden farklı uyumsuz birliktelikler içindeyiz. Uyumsuzluklar sonucu yaşadığımız pingpong topu gibi çarpışmalar içerisinde her ne kadar birbirimize çekilsek de, bir o kadar şiddetle uzaklaşabiliyoruz. İşte o uzaklaşılan süreçlerde çoğumuzun basit beklenmedik bir şekilde özlerine uygun kişilerle bir araya gelebileceğimize olan inancım sonsuz. Hani olur ya son derece tanıdık bir hisle çekilirsin bu aslında hiç tanışmadığın kişiye, gözlerinden kalbine yolculuk edersin zaman kavramı yokcasına. Ayrılıklar da bir nimet içeriyor bu durumda, öyle değil mi?

Güzel insanların hep kendinden epeyce farklı insanlarla birlikte olduğuna şahit oldum yıllardır. Farklı derken de aslında verdiği değerlerden ödün verecek kadar farklı insanlarla birlikteliklerden bahsediyorum. Hassas olanların mesela kaba biraz yıkıcı fakat sahip davranışlı insanlarda güven aradıklarına çok şahit oldum. Zamanla kişinin gerçek doğasını görüp, aradıklarını bulamadıklarında uzaklaştıklarını da. Kızgın ve enerjik insanların sakin insanlarda huzur bulduğunu gördüm. Huzur buldukları insanları yıpratarak uzaklaştırdıklarını da. Bu söylediğim öyle basitçe ters kutupların birbirini çekmesi gibi bir şey değil aslında…

İşte, bu güzel insanların aslında daha meraklı olanlar olduklarını, kendinde ve herkeste farkı merak ettiklerini düşünüyorum; Serendipity ye olan inançlarını. Bazılarımız, belki nispeten daha naif ya da daha cesur olanlarımız, olmazla yaşamaya çalışarak belki de çeşitlendiriyoruz kendimizi. Hani kan karışınca daha güçlü nesiller çıkar ya ortaya, belki de böyle daha güçlü kafalar sağlıyoruz kendimize, sınırlarımızı esnetiyoruz, net belirliyoruz. Tecrübe ediniyor, büyüyoruz. İnanıyoruz bu kelimenin anlamına.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s