Lise yıllarında meditasyona sarmıştım. Kendimce yoga ve meditasyon yapıyordum. O zamanlar popüleritesi yoktu. Biraz içgüdüsel, biraz deneyimsel ve kitaplardan edindiğim bilgiler çerçevesinde her gün uygulama yapıyordum. Nefes tekniklerini, yoganın basit pozlarını…O zamanlar yazardım da, hem de her gün….Sonra uzun yıllar bunlardan uzaklaştım. Eğitim ve çocuk dışında kendime özel hayatım olmadı. Bu kendimi çok eleştirdiğim bir dönemim oldu.

Son yıllardır tekrar ‘eski ben’e dönüş yaptım sanırım. Yogaya başlayayım dedim, başlamadan bıraktım, bir türlü tatmin olamadım. Meditasyona döneyim dedim, onu okudum bunu okudum, izledim, ve boğuldum. Hep yetersiz, eksik, bilgisiz hissettim kendimi. O kadar çok yoga türlemesi, meditasyon türlemesi çıkmış ki, okumaktan bir türlü başlayamadım, motive olamadım.

Sonra bir gün dedim kendi kendime “Sen ne öğretiyorsun?” Herşeyin aslında özünde basit olduğunu, basite indirgendiğinde ne kadar berrak, dolayısıyla anlaşılır ve uygulanabilir olduğunu öğretmiyor musun? Bir şeyi basit haliyle anlaşılır anlatabiliyorsan biliyorsundur tezini savunan sen değil misin?

Ve tekrar başladım meditasyona. En basit ve yalın haliyle 5 dakika, biraz nefes, biraz ‘ben’. Ay şöyle mekan bul, böyle otur, şu şekilde nefes al dertlerinden uzak, ‘öz ben’ e o kadar yakın.

Meditasyon pek çoğumuz tarafından karmaşık görünür. Pek çoğumuz bu tekniği uygularken doğru yapıp yapmadığını sorgular. Fayda görmek için uzun yıllar deneyimlenmesi gereken bir iç yolculuk olarak düşünür. Oysa hiç de karmaşık değildir. Meditasyon bedeni ve zihni rahatlatan bir tekniktir ve yanlış yapılması mümkün değildir. O yüzden kendinizi hiç üzmeden kolaylıkla uygulayabilirsin.

Tabi, yoga eğitmenlerinden, meditasyon öğretenlerden eleştiri alabilirim bu ifadelerimle. Ne yapalım! Hayat farklı görüşlerle güzel!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s