Empati, diğer kişinin duygularını, nasıl hissettiğini, içinde bulunduğu durumu anlamak diye tanımlanabilir. Yani diğerinin yerine kendini koyarak onun bakış açısıyla olaylara bakması, ve duygu ve düşüncelerini doğru anlamasıdır.

Empati herkes tarafından yapılabilir, istenirse tabi!. Ki, geçmişte empati davranışı bence çok yaygındı. İlişkilerde, ticarette kaybetsen de karşındaki kişinin de kaybını görür, onurla ve sükûnetle durumu kabul eder, saygınlığını korurdu bizim büyüklerimiz. Bugün bu konuda “biraz empati” diye bağıran isyan edenler var ise, işte onlar büyükleri gibi terbiye alan farkındalığı olan kişiler: Yani, karşı tarafın ne söylediğinden çok ne duymak istediğine odaklanan, ya da dinlemek ve anlamak yerine nasıl bir argümanla cevap üreteceğini hesaplayanlardan değil. Bu kişiler artık doğru-yanlış kavgalarına, kendi doğrularını dikte ettirmelere karşı gelenler, önce dinleyenler, anlamaya çalışanlar, çözüm üretmeye çalışanlar ve yollarına devam edebilenler oluyor.

İşte ben de onlardan biri olarak aslında bir alış verişte kaybetmiş, karşıdaki kaybettiği iddialarını ispatlayamasa da onun durumunu da kabul etmiş, empati kurmuş, sineye çekmiş ve ‘Eyvallah’ demiş bir bireyim, an itibariyle.

Aslında dilimizde var olan ‘Eyvallah!’ ifadesinin günümüzdeki gibi gelişi güzel kullanılması değil, anlamında kullanılmasıdır, empati.

Eyvallah…Tabi öyle olsun, Hakk’la kabul ettik.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s