XX emeklilikten bir mesaj geldi: Hayallerime kavuşmam için çalışan ‘Gelecek Koçu’m varmış! “Aaa!” dedim önce bankalar artık falcı servisi mi veriyor! Bilgi her şey tabi, önce öğrenmek gerek. Linke girdim, güzel bir tanıtım reklamı izledim ve hafiften biraz da sarkastik gülümsedim. Ülkem hiç bu kadar ‘koç’ yetiştirmemişti, gurur duymalıyım! Hele çeşitlemelere hayran olmalıyım! Bir ‘gelecek koçu’ eksikti!

İlk koçlukla tanışmam, ilk liderlik eğitimleri almam üzerinden on yedi yıl geçmiş. Amerika’da işim çerçevesinde yöneticilik pozisyonlarında verilen ve tekrar edilen eğitimlerdi bunlar. Ayar yaparlardı bize, çok da faydalı olurdu. Aslında önemli bir konu: Benim de çalıştığım bir alan ama çok da kirlendiğini düşündüğüm bir ifade koçluk.  Amerika’da sayılı üniversitelerde meslek olarak düşünülen ve kapsamlı eğitimler sonucu eğitimci sertifikaları verilen bu eğitimler bizde nasıl veriliyor, işte bu bir muamma.

Son beş senedir güzel ülkemin güzel koçları mantar gibi her yerden çıkar oldu. Faydalısı pek faydalı, ömür uzatır, yaşam kalitesi artırır. Ama hangisi faydalı hangisi zehirli, bir de bunu anlamamız için koçlar türer ve dersleri açılırsa hiç şaşmam!

Her şeyin satış olmadığı, kazanç odaklı değil paylaşımcı odaklı bir dünyayı özledim 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s