Bir hikmet vardır kırk sayısında; Türk edebiyatındaki, Türk kültüründeki yerinde. Çok yerde, Tevrat’ta, İslam’da, Mısırlıların gök takviminde ve daha nice kaynaklarda da karşılaştığımız bir sayıdır.

Dede Korkut hikâyelerinde kutlamalar, düğünler kırk gün kırk gece olur mesela. Boğaç Han kırk günde iyileşir, kırk akça vardır bir de köprü geçmek için… Masallardaki kırk haramileri hatırlarsınız… Çocukluğumuza dönüp tekrar okumak gerek hikayeleri bu yaş almış kafayla, anlamak gerek kırk sayısının önemini. Ya da değişmemiş, eski gelenek görenekleriyle yaşayan kırsal bölgelere gidip bizzat yaşamak gerekir.

Kılı kırk yarmak… Kırk tarakta bezi olmak… Hamamda kırklanmalar…Doğum, ölüm törenleri; kırkı çıkartmak…bize ait pek çok şey…

Peki, nedir kırk günün hikmeti? Bir görüşe göre Mısır’da gözlemlenen değişimler bunun kaynağı: Mesela, belirli zamanlarda yağan yağmurların kırk gün sürmesi, meyvelerin bitkilerin kırk günde oluşması gibi. Nitekim bizim toplumumuzda da kırk sayısı hazırlıkların tamam olduğunu belirtir bir sayıdır. Bu görüş, tecrübeyle kırkın önemini görmüş ve görenleri de bilen biri olarak, beni tatmin ediyor doğrusu.

Önce özümüze dönelim. Ne kadar bilimsel tarafım ağır bassa ve 21 sayısının nörolojik önemini bilsem ve anlasam da, ben oyumu özümün işaret ettiği tarihimde, edebiyatımda ve kültürümdeki 40 sayısına veriyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s