Hiç aşkın iki kişi arasındaki akışını, fiziksel bir hale dönüşmüşçesine dalga dalga yayılışını gördünüz, kokusunu aldınız mı? Hani ‘English  Patient’ misali. Tutkunun ötesinde, sanki iki kişi birbirlerinin kanında akıyorcasına, zaman, geçmiş gelecek birbirine girmişcesine. Çok filmde yönetmenin bunu yaşatma çabasını gördüm. Hatta bir sefer bir köşe yazarımızın ‘Aşk ve Gurur’ filminin 2005 versiyonu için ‘dokunmadan aşkın anlatımı’ diye bir ifade kullandığını hatırlıyorum.

Ben böyle bir sahneyi gerçek hayatta izledim. İyi kötü dedikodusunu duymuş olduğum ve âşıkların aleni söylediği ve yaşadığı mesafeli aşklarını biraz önyargıyla karşılamış olmama rağmen, bir gün birinin diğerinin odasına girmesiyle ilk defa aynı ortamda onları görmemle tüm fikrim değişmişti.  Aradaki beş on metrelik mesafe duruşlarında tanık olduğum enerji inanılmazdı. Sanki elle tutulabilirmiş gibi duygunun, gözler arasındaki akışını hayretle ve heyecanla izlemiştim. Neredeyse kokusu vardı diyeceğim. Ben üçüncü şahıs olarak bu enerjiden bu kadar etkileniyorsam, âşıkların yaşadıklarını, bu muhteşem duygu saçaklarının verebileceği mutluluk dolu acıları düşünemiyorum doğrusu. O bağı koparmanın imkânsızlığı ayrı bir konu ama ben yine de hiç ayrılmasınlar dilerim. Ki, böyle duyguların var olduğunu bilerek aşka tutunalım bu kısa ömürde.

 

Neden yazdın bu konuda derseniz, bugün ikinci kez izlediğim bir filmden: Bir blogcu arkadaş tavsiye etmişti bu filmi. O gece izlemiştim yorumundaki güzel ifadelerin bana ulaşmasıyla. O kadar sevdim ki, önce kendisine paylaşımı için teşekkür ettim içimden sonra da yakınlarıma tavsiye ettim…ve bugün yine izledim. Film aşk ve edebiyat üzerine, çok keyifli bir film. Aslında insani değerler ve prensip öğeleri de çokça işlenmiş. Blogcu arkadaşımdan daha güzel anlatamam, o yüzden anlatımı için şu linke gidebilirsiniz: https://devecisueleyman.wordpress.com/2018/08/13/edebiyat-ve-patates-kabuklu-turta-dernegi-the-guernsey-literary-and-potato-peel-pie-society/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s