Kadın hakları var, çocuk hakları var da erkek hakları yok mu, ya da yaşlı hakları?…Tabi ki var! Özetinde insan hakları var! Cinsiyet, yaş, ırk gözetmeksizin birey hakkı var. Eşit doğan ama aynı ortam ve toplumsal haklara sahip olamayanların eşitliği var.

Peki neden sınıflandırıyoruz? İşte doğal olarak var olan ama yok sayılan, ya da yok edilen haklardan dolayı. Kadınlar sahip olduğu bedende tam hak sahibi olamadığından; Dövüldüğünden, sövüldüğünden, işkence edildiğinden, katledildiğinden. Dövülme derseniz istatistiklerle konuşayım, Türkiye genelinde fiziksel şiddet üç kadından birine uygulanırken, bazı bölgelerde iki kadından biri şiddet görüyor. Azmış! Gerideki sağlamlar yeter mi? Pek de değil…fiziksel şiddet yoksa psikolojik şiddet var öyle değil mi? Onları da çıkardık, geriye bir avuç sağlıklı kadın kaldı geleceğin sağlıklı nesillerini yetiştirecek. Malum erkeklerimizin çoğu bu görevi de anneye bırakmış durumda.

Cinsiyeti ne olursa olsun yok mu dövülen-katledilen onca insan diye sorarsanız da cevabım:  Evet, var tabi ki, ama, yaptıkları değil de sıfatı için, yani cinsiyeti, görevi yüzünden ise bu katledilişler, o zaman karşısında dik durmak, farkındalık için çabalamak gerekir.

Kadına şiddet ve bunun ekonomi ile ilişkisine bakan akademik ve teknik sayılabilecek bir çalışma yapıyorum. Bu çalışma iktisadi bir çalışma. O yüzden bireysel değer yaralanmalarına inmiyor. Fakat yine de farklı bir bakışla farkındalık hedefli. Bu arada öğrendiklerim bildiklerimi geçti. İstatistiklere göre eğitim ve sağlık alanlarında cinsiyet eşitlikleri mevcutken, ekonomik ve siyasi alanlarda ülkeler sıralamalarında neredeyse sonuncu 10-15 ülke içerisindeyiz. Ne acı! Kadının eğitimdeki ve hayattaki başarısının çok erken yaşlarda sonlanması, sonlandırılması ya da isterseniz baskılanması deyin (ama lütfen tercih demeyin!), çok büyük bir kayıptır ülkemize, her açıdan.

Kadına seçme ve seçilme hakkının verildiğinden bu yana 84 yıl geçmesine rağmen diğer ülkelere kıyasla gösterdiğimiz gelişme ise neredeyse yok sayılacak kadar: 84 yıl önce en çok kadın milletvekili çıkaran ülke sıralamalarına göre dünyada 2. iken, bugün 118. sıradayız. Kadının erkeğin yanındaki yerini, toplumun içindeki görevini doğru adlandırmayı Atatürk sayesinde öğrendik ve öğrettik tüm dünyaya,  şimdi öğrenci statüsünde bile olamayız.

Kadına, anasına kız kardeşine kızına karısına…insana değer verenlerin, ama önce Atam’ın, ellerinden öperim. 5 Aralık Dünya Kadın Hakları günümüz kutlu olsun!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s