İzliyorum yan masadan… Kadın anlatıyor, belli ki çırpınıyor. Bir cümle değil 10 cümle sarf ediyor düzensiz bir akışta. Her türlü dolandırıyor sözcükleri fakat vardıracağı yere vardıramıyor besbelli. Aklı karışık anlaşılan, ve güvensiz, fakat umutlu da. Bir heyecan enerjisi dolanıyor çevresinde gözle görülmez, hissedilir…

Anlatımında eller kollardan alınan destek, ifadelerindeki çırpınışı nafile, sanki. Karşısındaki adamın suratı ifadesiz. Dinliyor mu, bilemiyorum. Sessiz ifadesiz duruşunda bir atarlık var sanki;  kadının konuşmalarında sürekli bir açıklık arıyor gibi, ‘neyi yakalasam, nereden vursam’ dercesine. Algılamak istediğini ayıklıyor ve biriktiriyor gibi onca söz içerisinde…

Pozitif ayrımcı mı oldum diye sormuyor değilim kendime son yıllardır. Genelde biz kadınların hayatı kolaylaştırırken bir yandan da o kadar da zorlaştırdığımızı düşünüp erkeklere daha empatik yaklaşırdım eskilerde. Pek kalmadı bu tarafım. Yaş ilerledikçe çevremdeki daha özgür ve eşit şartlara sahip kadınlara yüklenilen yüklerin altında daha çok ezildiklerini gördüm.

Kuş vardır güvercin misali çırpınır güzelliğe. O güzelliği yaratırken kanatlarındaki çırpınışla gelen rüzgar, kalkan tozlar, uçuşan birkaç tüy olmamalı dikkat çeken. Güvercinin zarafeti, naif çabası olmalı. Bakanın da güzel yüreği olmalı doğruyu görebilmesi için. Neden onca çaba? Dil, el, kol desteğiyle harcanan zaman, peki? Kendini ifade etme çabası?

Karmakarışık sözcüklerin içinden yaşanmışlıkları yakalamaktır özen. Çünkü duygu karmaşasında insan saçmalar. İçerisinde o kadar çok yaşanmışlıklar, iyi kötü öyle anılar ve kırgınlıklar vardır ki! Dolandırılan sözcüklerle oluşan rüzgârlara değil, kuşa odaklanmak gerek bu yüzden.

Oysa sınırlar genelde daha nettir. Eğer kadın bir şey söylüyorsa dolandırmadan içinde az da olsa kızgınlık barındırır. O sözcükler öyle dolambaçlı değil tata tata mermi misali nereye gidiyordur, hedef bellidir. Böyle bir sohbette dolambaçlık  var ise, dinleyen dolandırıyordur gittiği hedefi görmemek adına. Ya da kimbilir dikkat dağıtmak adına. Ya kadın bir şey söylemiyorsa, sessizse…İşte o zaman daha da nettir durum!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s