‘Vurunca öldürüyoruz’ şeklindeki yazılarımdan mı kaynaklı, yoksa devam eden gizli depresyonik hallerimden mi bilemem, evren bana hep bu çerçevede mesaj yolluyor…

Sanırım üçüncüsünü aldığım, zorunluluk eğitimi olan iş güvenliği sertifikasyonu çerçevesinde tatlı ve idealist bir kadın anlatıyor şu an karşımda. Dikkatimi çeken insanlarımızın bahaneciliği ve fıkra kıvamında gerçek hikâyeler.

Karadenizli memleketim insanı, elektrik direğine yaslanmış ve (muhtemelen ayakkabısının içine giren kumları atmak amacıyla) ayağını silkeleyen arkadaşının elektriğe kapıldığını düşünerek, elindeki kürekle duruma müdahale ediyor…o kürek kafaya gelince onca sertlikle tabi, sonuç beyin kanaması ve ölüm.

Hepimiz öleceğiz bir gün, kaçınılmaz, ama pisipisine ölmek pek de acı olur diye düşündüm. Hele eğitimsiz biri tarafından, kara mizah tadında ölmek…Allah vermesin…

Ekstrem olaylar dışında, günlük yaşantımızda bilgisayar kullanımında yanlış oturma şeklimizin sağlığımıza verdiği zararı anlatırken bu tatlı hanım, bir anım geldi aklıma.

İlk işim bilgisayar başı bir işti. Sandalyeler aşırı yüksekti. Ayağımız yere tam basamadığı için sandalyelerimizin değişmesini talep etmiştik. Baktık talebe cevap yok, ben tahtadan bir yükseltici yaptırdım otururken ayağım yere basabilsin diye. Egosu yanlış işleyen kompleksli patronum bu yükselticiyi bir ihtiyaç değil bir şımarıklık olarak nitelendirdiği için, bir hafta sonu diğer arkadaşların gözü önünde tekmeleye tekmeleye dışarı atmış. Pazartesi işe geldiğimde yükselticiyi bulamayıp sorduğumda öğrenmiş, kendisiyle de yüzleşmiştim. Bana ofiste ofis dışı malzemeler olmasını istemediğini sebep göstermişti. İşte, duygusal zekâdan yoksunluğumuzun bir de örgütsel boyutu örneği.

İş güvenliğiyle alakasız fakat gerek eğitimsizliğimiz, gerek duygusal zekâmızın düşüklüğüyle pek alakalı bu durumlara benzer örnekleri dinleye dinleye, aldığımız sertifikasyonun ne işe yarayacağını düşünmeden edemedim. İçi boş bir yapıyı kalaylayıp kalaylayıp sunmaktan ve tabi bir de hukuki yapıya uydurmaya çalışmaktan öteye gitmiyor ne yazık ki. Bu eğitimler gereksiz demiyorum. Ama sistemli bir eğitim ise, doğru kişiye doğru içerik ve yapılandırıcı özelliğiyle ulaşıyorsa anlamlı. Ama bunu yapabilmek için de eğitim şart!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s